Zakopane


GENERALNE GUBERNATORSTWO 1944 Górale
bardzo rzadka narożnikowa seria znaczków
niewprowadzonych do obiegu

Zakopane to ważne miejsce na mapie filatelistycznej Polski.

Klub Filatelistów w Zakopanem powstał już w 1921 r. Zorganizowane przez niego spotkania dyskusyjne i wymienne odbywały się co dwa tygodnie. W 1922 r. klub powołał sekcję młodzieżową, która pod opieką starszego członka klubu odbywała cotygodniowe zebrania w gmachu Muzeum Tatrzańskiego. 

We wrześniu 1938 r. w Dolinie Chochołowskiej miał odbyć się pierwszy polski lot do stratosfery. Dla rozreklamowania tego przedsięwzięcia Poczta Polska wydała specjalny blok. Cena sprzedażna bloku wynosiła 2zł z czego dopłata w wysokości 1.25zł została przeznaczona na komitet organizacyjny lotu. Niestety z powodu pożaru balonu lot się nie odbył.

W dniach 11-19 lutego 1939 r. zorganizowano w Zakopanem Mistrzostwa Świata Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. W ramach imprezy przeprowadzono narciarskie (skocznia na Krokwi, Gubałówka), alpejskie (Kasprowy Wierch, Kalatówki) oraz pokazowy bieg patrolowy ( stadion PZN pod Krokwią). Pod Tatry zjechali się najlepsi narciarze, skoczkowie, biegacze i alpejczycy z całego świata. W sumie ponad pięciuset zawodników i zawodniczek z całego świata. Liderem polskiej ekipy był Stanisław Marusarz. Poczta Polska wydała z tej okazji serię czterech znaczków pocztowych oraz stosowała kasowniki okolicznościowe.

Podczas II wojny światowej tereny Polski, których nie włączono bezpośrednio do Trzeciej Rzeszy utworzyły marionetkowe państwo pod nazwą Generalne Gubernatorstwo. Niemiecka Poczta Wschód wprowadziła do obiegu 125 znaczków opłaty, cztery znaczki doręczeniowe oraz 36 znaczków urzędowych. Ostatnią serią znaczków wydrukowaną przez Państwową Drukarnię we Wiedniu była seria trzech znaczków tzw. widoki. Na znaczku o nominale 24 groszy pokazano parę górali zakopiańskich. Wydanie nie zostało wprowadzone do obiegu ze względu na upadek Niemiec. Ta seria nazywana jest „góralami”. Znany jest także znaczek o nominale 12 groszy wydrukowany w barwie ciemnozielonej tzw.”furmanka”. Stanowi on dużą rzadkość filatelistyczną.

Do rzadkości polskiej filatelistyki należy również znaczek z serii „Wyzwolenie dziesięciu miast” przedrukowanych na znaczkach Goznaku z nadrukiem „Zakopane” z błędem: nadruk podwójny. Rarytasem jest pionowa parka tego wydania gdzie zamiast dwóch znaczków z nadrukami „Zakopane”, jeden znaczek jest z nadrukiem „Zakopane” a drugi z nadrukiem „Kalisz”. Przedrukowano jedynie dziesięć takich pionowych parek.

Prowadzę skup znaczków na terenie miasta Zakopane oraz województwa małopolskiego. Jeżeli mieszkacie Państwo w tej części Polski i jesteście zainteresowani otrzymaniem najlepszej ceny za swój zbiór znaczków to zapraszam do kontaktu z moją firmą.

Za dobre i rzadkie walory filatelistyczne
oraz poważne zbiory znaczków
zapłacę najlepszą cenę na rynku !!!

Za dobre i rzadkie
walory filatelistyczne
oraz poważne zbiory znaczków
zapłacę najlepszą cenę na rynku !!!