Toruń
Toruń to ważne miejsce na mapie filatelistycznej Polski.
Po nadaniu ziemi chełmińskiej zakonowi krzyżackiemu Toruń uzyskał w 1233 r. miejskie prawo chełmińskie. Rządy nad miastem zdominowało kupiectwo, a przy kancelarii miejskiej powstały służby posłańcze. Przez włączenie dolnego biegu Wisły z morskimi portami Toruń uzyskał przez Gdańsk lądowe połączenie z trasą Hamburg, Lubeka, Rostock, Szczecin, Stargard, Koszalin, Słupsk, Gdańsk, Królewiec, aż do Rygi. W 1573 r. Toruń wraz z Gdańskiem, Poznaniem i Wrocławiem ustanowił stałe połączenia pocztowe z tymi miastami. Dla tych kursów Rada Miasta Gdańska wydała ordynacje pocztowe w 1602 r. i 1622 r. Trasę obsługiwało dwóch posłańców z Torunia i po jednym z Gdańska i Wrocławia. Do Torunia należała także obsługa i ekspedycja poczty Prus Królewskich na polski dwór.
W 1634 r. dyrektor Poczty Polskiej Montelupi zorganizował stałe kursy między Gdańskiem, Toruniem i Warszawą. Wybuchły spór pomiędzy Brandenburgią i Gdańskiem o przejęcie poczty w Gdańsku spowodował w 1654 r. ogłoszenie przez króla Jana Kazimierza poczt w Prusach Królewskich jako regale. W 1674 r. powstał Królewsko-Pruski Urząd Pocztowy. Król Stanisław August Poniatowski zlikwidował autonomię poczty w Prusach i podporządkował ją Koronie. W 1780 r. w Toruniu wprowadzono pierwszy stempel pocztowy.
Po utracie niepodległości przez Polskę pocztę w Toruniu włączono do poczty Królestwa Pruskiego. Ustanowiony został Królewsko-Pruski Graniczny Urząd Pocztowy. Urząd miał bezpośrednie połączenia z Hamburgiem, Gdańskiem, Królewcem, Petersburgiem, Płockiem, Warszawą, Poznaniem, Wrocławiem, Dreznem, Berlinem i innymi miastami. W 1862 r. Toruń uzyskał połączenie kolejowe z Warszawą, Bydgoszczą i Berlinem. Na dworcu kolejowym otwarto urząd pocztowy Toruń 2. Następną drogę żelazną otwarto pomiędzy Toruniem, Wystruciem i Poznaniem w 1873 r.
Z przedwojennym Związkiem Filatelistów w Toruniu związani są jedni z największych polskich filatelistów: Jan Dudziński, Włodzimierz Polański i Włodzimierz Rachmanow. Jan Dudziński (1872-1941)zajmował się badaniem i opracowywaniem polskich znaczków poczt wojskowych, miejskich, dzielnicowych. Jako zaawansowany filatelista posiadał prawie kompletny zbiór znaczków Europy. Zginął w Oświęcimiu.
Włodzimierz Polański (1878-1944) był jednym z największych i najbardziej znanych polskich filatelistów. Badał pierwszy polski znaczek pocztowy „Jedynkę”. Opracował schemat sieci i numerów biur pocztowych w Królestwie Polskim oraz mapę połączeń pocztowych, którą podarował Muzeum Poczty. Za swój zbiór „Pierwsza Polska” otrzymał najwyższe odznaczenia na światowych wystawach filatelistycznych w Paryżu, Londynie i Genewie. Na I Wystawie Polskiej Wystawie Marek w 1919 r. przedstawił dramatyczną historię polskiej jedynki oraz wykazał, że znaczek ten poddany był dużym represjom po upadku powstania styczniowego. Na przełomie 1863 r. i 1864 r. władze carskie wycofały z obiegu pocztowego, zarekwirowały z prywatnych kolekcji oraz urzędów pocztowych wszelkie dostępne egzemplarze tego znaczka. Zgromadzone w ten sposób ponad 200.000 egzemplarzy tego znaczka spalono w ogrodach Pałacu Namiestnikowskiego. Z inicjatywy Włodzimierza Polańskiego otworzono Muzeum Poczt i Telegrafów w Warszawie w 1925 roku. Włodzimierz Polański zginął tragicznie w Powstaniu Warszawskim.
Włodzimierz Rachmanow (1886-1968) był przedwojennych ekspertem znaczków polskich, szwajcarskich kantonów i rosyjskich ziemstw. Zbudował największą kolekcję polskich kasowników z lat 1858-1874 oraz specjalizowany zbiór pierwszego polskiego znaczka pocztowego. Za swoje eksponaty nagradzany był najwyższymi odznaczeniami na wystawach filatelistycznych w Antwerpii, Brukseli, Genewie, Paryżu i Warszawie. Na krótko przed wybuchem Powstania Warszawskiego wyjechał z kraju ratując w ten sposób swój zbiór Polski Numer Jeden. Po wojnie osiadł w Nowym Jorku.
W maju 1933 r. w toruńskim hotelu „Polonia” zorganizowana została II Wszechpolska Wystawa Filatelistyczna. Okazję dzięki której zorganizowano wystawę było dziesięciolecie Związku Filatelistów w Toruniu oraz 700 lat samego miasta. Pokazano osiemdziesiąt eksponatów filatelistycznych. Poczta Polska z tej okazji wydała z tej okazji znaczek pocztowy o nominale 60+40 groszy wydrukowany w brązowoczerwonej barwie. Znaczek ten wydano kilka miesięcy wcześniej na początku stycznia w barwie niebieskiej o nominale 60 groszy. Jest to jeden z najpiękniejszych polskich znaczków pocztowych.
Prowadzę skup znaczków na terenie miasta Toruń oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Jeżeli mieszkacie Państwo w tej części Polski i jesteście zainteresowani otrzymaniem najlepszej ceny za swój zbiór znaczków zapraszam do kontaktu z moją firmą.