Tarnów


TARNÓW 1918 Poczta Lokalna III Wydanie
czysta seria 25 znaczków

Tarnów  to ważne miejsce na mapie filatelistycznej Polski.

Po zakończeniu I wojny światowej w Tarnowie – pierwszym mieście, które uzyskało niepodległość powstała Poczta Lokalna. Poczta ta wydała swoje własne znaczki poprzez umieszczenie nadruków na znaczkach austro-węgierskiego zaborcy. Poczta Lokalna wprowadziła trzy emisje znaczków pocztowych. Pierwsze wydanie z przedrukiem w postaci orła polskiego z koroną ukazało się w grudniu 1918 r. i obejmowało dwa znaczki obiegowe o nominałach 5 i 50 Halerzy oraz znaczek pośpieszny o nominale 2 Halerze. Drugie wydanie poczty lokalnej w Tarnowie ukazało się na przełomie lat 1918 i 1919. Przedruki w postaci orła polskiego bez korony wykonano w barwie czarnej na 32 znaczkach zaborcy oraz w barwie czerwonej na ośmiu austro-węgierskich znaczkach. Trzecie wydanie poczta lokalna w Tarnowie wydała w okresie 9 grudzień 1918 r. – luty 1919 r. Nadrukiem w postaci napisu „Rzp.Polska” przedrukowano 19 znaczków opłaty, pięć znaczków gazetowych, trzy znaczki pośpieszne oraz dwa znaczki dopłaty. Pierwsze wydanie znaczków poczty lokalnej w Tarnowie znane jest z oryginalnej niefilatelistycznej korespondencji. Pozostałe dwa wydania mają charakter patriotyczno – pamiątkowy.

W niedalekiej miejscowości Bochnia również działała poczta lokalna. Wykonała ona próbne nadruki na austriackich znaczkach o nominałach: 5, 15 i 25 Halerzy. Po wykonaniu prób na polecenie władz pocztowych w Krakowie zaniechano wydania znaczków pocztowych.

Mościce przed 1951 r. osobne miasto, dziś dzielnica Tarnowa, przed drugą wojną światową było stolicą polskiego sportu balonowego. W 1933 r. inżynier chemik Leszek Krzyszkowski założył Mościcki Klub Balonowy i w tym samym roku zorganizował pierwsze zawody balonowe. Pomimo skromnych początków Mościcki Klub Balonowy był wiodącym w kraju. Organizowane zawody były dużymi wydarzeniami kulturalnymi i towarzyskimi, na które przybywali wielcy i znakomici goście w tym prezydent Polski Ignacy Mościcki.

W Mościcach organizowano liczne zawody różnej rangi. Dużą popularnością cieszyły się tzw. pogonie za lisem, polegające na tym, że za śladem balonu podążały samochody, a zwycięzcą okazywał się kierowca, który pierwszy znalazł balon i dojechał do miejsca jego lądowania, często daleko od Mościc. W 1938 r. i w 1939 r. w Mościcach zorganizowano najważniejsze balonowe zawody kraju o puchar Aleksandra Wańkowicza.

Mościccy baloniarze uzbrojeni w dużą dawkę odwagi i determinacji podejmowali szalone przedsięwzięcia. W 1934 r. załoga Leszek Krzyszkowski – Władysław Pomaski podjęli się lotu balonem na Syberię. Po przebyciu 1470 km pilotowany przez nich balon wylądował 11 grudnia w kołchozie położonym 80 km od Krasnodaru. W 1938 r. dokonano lotu balonowego na Bałkany. Przelatując nad Węgrami i Jugosławią rozrzucono ulotki z reklamą Państwowej Fabryki Związków Azotowych. Działalność Mościckiego Klubu Balonowego została brutalnie przerwana przez wybuch II wojny światowej.

Podczas zawodów załogi zabierały do koszów swoich balonów korespondencję. Powstała w ten sposób poczta balonowa. Po odbyciu lotu balonowego całości pocztowe zaopatrywano specjalnymi stemplami i dostarczano do urzędu pocztowego w miejscowości w której balon wylądował. Z urzędów tych całości przesyłano do adresatów.

Prowadzę skup znaczków na terenie miasta Tarnów oraz województwa małopolskiego. Jeżeli mieszkacie Państwo w tej części Polski i jesteście zainteresowani otrzymaniem najlepszej ceny za swój zbiór znaczków zapraszam do kontaktu z moją firmą.

Za dobre i rzadkie walory filatelistyczne
oraz poważne zbiory znaczków
zapłacę najlepszą cenę na rynku !!!

Za dobre i rzadkie
walory filatelistyczne
oraz poważne zbiory znaczków
zapłacę najlepszą cenę na rynku !!!