Sosnowiec
Sosnowiec to ważne miejsce na mapie filatelistycznej Polski.
Szef niemieckiej administracji powiatowej wydał na początku 1916 roku polecenie zorganizowania doręczania przesyłek pocztowych przychodzących do tutejszego urzędu pocztowego. Powstała w ten sposób Miejska Poczta Samorządowa w Sosnowcu. Miała ona prawo pobierać pewne stałe opłaty za swoje usługi. Nie uzyskała jednak zezwolenia na wydawanie znaczków pocztowych.
Pierwsza emisja znaczków Miejskiej Poczty w Sosnowcu miała miejsce dnia 19 lutego 1916 r. Składa się ona z dwóch znaczków przedstawiających herb miasta. Znaczek o nominale 3 kopiejki wydrukowany został w jasnoniebieskiej barwie i służył do pobrania opłaty za dostarczenie na terenie miasta zwykłych listów i pocztówek. Znaczek o nominale 10 kopiejek w barwie lilaczerwonej był naklejany na listy pospieszne i telegrafy. Znaczki pierwszego wydania pozostawały w obiegu do 23 maja 1916 r.
24 maja 1916 r. wprowadzono drugie wydanie znaczków. Znaczki tego wydania mają takie same nominały jak pierwszego, ale zostały wydrukowane w odmiennych barwach i z pionowymi paskami. Znaczek o nominale 3 kopiejki został wydrukowany w barwie różowej z zielonym paskiem, a znaczek o nominale 10 kopiejek w barwie niebieskiej z różowym paskiem. Znane są próby znaczków bez wydrukowanych pasków.
Władze niemieckie zakazały używania powyższych znaczków w dniu 8 lipca 1916 r. Miejska poczta w Sosnowcu wydała wówczas trójkątną zalepkę bez podawania nominału. Znaczek ten sprzedawano po 3 kopiejki. Wydrukowany został w arkuszach zawierających 42 znaczki w układzie tete-beche. W każdym rzędzie znajdują się znaczki w położeniu normalnym i odwróconym.Po dwóch tygodniach stosowania znaczka trzeciego wydania władzie niemieckie zakazały ich stosowania.
Miejska Poczta Samorządowa wydała również kartę pocztową o nominale 5 kopiejek. Zawierała ona napis „Postkarte – Pocztówka” i z tego powodu władze kazały ją wycofać ponieważ napis ten zarezerwowany był dla poczty niemieckiej. Pocztówki ponownie wprowadzono do obiegu po przedrukowaniu napisu czarną belką.
Po wyzwoleniu Sosnowca spod niemieckiej okupacji pojawiły się znaczki poczty lokalnej. Powstały one poprzez przedrukowanie znaczków Rzeszy Niemieckiej napisem „Poczta Polska” i nowej wartości „50 groszy 50”, „1 Złoty 1” oraz „2 Złote 2”. Mają one charakter patriotyczno-pamiątkowy.
Prowadzę skup znaczków na terenie miasta Sosnowiec oraz województwa śląskiego. Jeżeli mieszkacie Państwo w tej części Polski i jesteście zainteresowani otrzymaniem najlepszej ceny za swój zbiór znaczków to zapraszam do kontaktu z moją firmą.