Rzeszów


RUDNIK NAD SANEM 1944 Klasztor w Tyńcu 
4 Złote rzadki znaczek Poczty Lokalnej

Rzeszów to ważne miejsce na mapie filatelistycznej Polski.

Po zakończeniu I wojny światowej w dwóch miejscowościach tego regionu Polski powstały poczty lokalne. Były to miasta Mielec i Rozwadów. W Mielcu powstały cztery wydania znaczków: trzy typy nadruków miały napis „Poczta Polska”, jeden przedstawiał orła polskiego. Wydania I i II znane są z oryginalnego niefilatelistycznego obiegu pocztowego. Poczta lokalna w Rozwadowie wydała znaczki w 1918 r. Przedrukowano także austriackie karty pocztowe. Wydania Rozwadowa mają charakter patriotyczno-pamiątkowy.

Na terenie zaboru austriackiego znaczki dopłaty stosowano do pobierania karnej opłaty za nieopłacone lub nieprawidłowo opłacone przesyłki pocztowe, a także do pobierania opłaty od adresata za doręczenie korespondencji sądowej, przekazów, paczek i zawiadomień o przyjściu przekazu pocztowego. Ze względu na brak znaczków dopłaty po odzyskaniu niepodległości przez Polskę powstało pewne zamieszanie wśród urzędników pocztowych, którzy byli przyzwyczajeni do ich używania. Z tego powodu Ministerstwo Poczty i Telegrafów w marcu 1919 r. pozwoliło na używanie znaczków opłaty jako znaczków dopłaty z nadrukami „Dopłata” lub „Porto”. Powstały w ten sposób lokalne znaczki dopłaty. W województwie podkarpackim znajduje się wiele miejscowości, w których wydano lokalne znaczki dopłaty. Są nimi: Borowa, Borysław, Cisna, Brzostek, Czudec, Dubiecko, Gogołów, Gorlice, Jarosław, Jasienica koło Brzozowa, Jasło, Jawornik Polski, Jodłowa, Leżajsk, Łupków, Mielec, Nisko, Przemyśl, Przeworsk, Radymno, Rozwadów, Rudnik nad Sanem, Rzeszów, Ulanów, Wola Zarczycka, Żołynie.

W 1944 r. po wyzwoleniu Leżajska przez Armię Krajową utworzono pocztę lokalną. Poczta lokalna Leżajsk wydała 19 typów znaczków oraz całostkę pocztową przedrukowując okupacyjne znaczki Generalnego Gubernatorstwa dwoma rodzajami nadruków zawierającymi napis „POCZTA POLSKA” oraz wizerunek orła polskiego. Nakłady wydany znaczków wynosiły od 5433 do 20 egzemplarzy. Wśród znaczków tej poczty lokalnej znajdują się znaczki z błędami w postaci podwójnych i odwróconych nadruków.

W urzędzie pocztowym Rudnik nad Sanem dnia 7 sierpnia 1944 r. utworzono pocztę lokalną i przedrukowano ręcznymi stempelkami wykonanymi z kauczuku i metalu znaczki okupacyjne Generalnego Gubernatorstwa. Znaczki poczty lokalnej były w obiegu do 14 września 1944 r. kiedy to wydano zakaz ich stosowania. Wśród znaczków poczty lokalnej Rudnik nad Sanem znajduje się wiele rzadkich znaczków jak znaczki z błędami: podwójne i odwrócone nadruki, znaczki wydane w bardzo niskich nakładach (po kilkadziesiąt lub kilkanaście sztuk), całości pocztowe opłacone tymi znaczkami.

Również z małej miejscowości Zarzecze koło Jarosławia pochodzą znaczki poczty lokalnej. Wykonano je na znaczkach Generalnego Gubernatorstwa poprzez ręczne umieszczenie nadruków o treści „Opłacono / gotówką / 1 / złoty” i „Polska”. Znaczki te mają charakter patriotyczno-pamiątkowy.

Z Rzeszowem związana jest postać jednego z największych znawców polskiej filatelistyki p. Lesława Schmutza. P. Schmutz zbudował wiele bardzo dobrych eksponatów „Poczta Obozu II C Woldenberg”, „Polska 1944-1954”, „Wydanie Krakowskie z 1919 – zbiór badawczy”, „Całostki wydania krakowskiego z 1919”, „Listy przedznaczkowe z terenu Śląska z lat 1747-1850”, „Polska 1860-1939 – zbiór specjalizowany”, „Wydania lokalne z lat 1918-1919”. Eksponaty te były wystawiane na wielu wystawach filatelistycznych zarówno w kraju, jak i zagranicą, gdzie otrzymywały najwyższe nagrody. P.Schmutz jest również ekspertem filatelistycznym posiadającym uprawnienia na wszystkie polskie znaki pocztowe. Niestety z różnych względów jest osobą samotną, która utraciła kontakty z członkami swojej rodziny. Jeżeli osoba czytająca ten tekst jest jego krewnym lub wie coś bliżej na temat jego najbliższych proszę o kontakt ze mną. Po otrzymaniu informacji niezwłocznie powiadomię o tym p. Schmutza.

Prowadzę skup znaczków na terenie miasta Rzeszów oraz województwa podkarpackiego. Jeżeli mieszkacie Państwo w tej części Polski i jesteście zainteresowani otrzymaniem najlepszej ceny za swój zbiór znaczków to zapraszam do kontaktu z moją firmą.

Za dobre i rzadkie walory filatelistyczne
oraz poważne zbiory znaczków
zapłacę najlepszą cenę na rynku !!!

Za dobre i rzadkie
walory filatelistyczne
oraz poważne zbiory znaczków
zapłacę najlepszą cenę na rynku !!!