Lublin
Lublin to ważne miejsce na mapie filatelistycznej Polski.
Na terenie Lublina wydano jedne z pierwszych polskich znaczków pocztowych. Była to seria trzech znaczków dobroczynnych austriackiej poczty polowej z dopłatą na fundusz Karola. Znaczki te przedrukowano polskim orłem i napisem „POLSKA POCZTA”. Nazywane jest Pierwszym Wydaniem Lubelskim. Została wydana w grudniu 1918 r. zaraz po zakończeniu I wojny światowej.
Nakład I Wydania Lubelskiego szybko został rozprzedany. W związku z tym wprowadzono tzw. Drugie Wydanie Lubelskie. Przedrukowano znaczki Cesarsko – Królewskiej Poczty Polowej z wizerunkiem cesarza Karola. Wydano dziesięć różnych znaczków. Ze względu na fakt, iż nadruk wykonano niezbyt starannie powstał szereg znaczków z usterkami i błędami nadruku w tym nadruki podwójne i odwrócone oraz nadruki dwustronne także na stronie gumowanej.
Wśród rzadkości I i II wydania lubelskiego znajduje się znaczek z nadrukiem odwróconym o nominale 3 Halerzy, znaczek z podwójnym nadrukiem o nominale 10 /30 Halerzy a także próby, znaczki z podwójnymi nadrukami I wydania oraz próby znaczków.
Na terenach województwa lubelskiego zaraz po zakończeniu II wojny światowej powstały znaczki Poczt Lokalnych w Niezabitowie i Wąwolnicy poprzez przedrukowanie znaczków okupanta niemieckiego.
Znaczki poczty lokalnej Niezabitów powstały 17 sierpnia 1944 r. Po pięciu tygodniach działalności poczty na skutek przeprowadzonej kontroli skonfiskowano niewielkie już pozostałości tych znaczków i zabroniono ich stosowania zgodnie z obowiązującym zarządzeniem resortu. Nadruki wykonywano ręcznymi stempelkami z napisem „Poczta Polska”, rysunkiem orła białego, nową wartością i beleczką a także stempelkiem z napisem „50 Dopłata”. Łącznie wydano 23 typy znaczków opłaty oraz 12 typów znaczków dopłaty.
Znaczki poczty lokalnej w Wąwolnicy zostały wydane dnia 27 sierpnia 1944 r. Nadruki wykonywano ręcznymi stempelkami z napisem „Poczta Polska”, rysunkiem orła białego i nową wartością. Łącznie wydano 26 typów znaczków i jeden typ karty pocztowej.
W Lublinie wydano także pierwszą serię znaczków pocztowych po II wojnie światowej. Nosi nazwę „Wodzowie”. Wiąże się z nią ciekawa historia. Na skutek znacznego opóźnienia znaczków zamówionych w moskiewskiej drukarni Goznak, które miały być pierwszą powojenną emisji polskich znaczków postanowiono wydrukować znaczki na miejscu. Druk znaczków odbył się w Zakładach Graficznych J.Pietrzykowskiego w Lublinie. Wydrukowano trzy nominały znaczków: znaczek o nominale 25 groszy pokazuje przywódcę Powstania Styczniowego Romualda Traugutta, znaczek o nominale 50 groszy pokazuje Tadeusza Kościuszkę, znaczek o nominale 1 Złoty pokazuje generała Jarosława Dąbrowskiego. Druk znaczków przebiegał w dużym pośpiechu i w dość ograniczonych warunkach. Z tego powodu istnieje wiele odmian i usterek druku. Przed przystąpieniem do druku sporządzono szereg próbnych odbitek tych znaczków, m.in. na odwrocie gry firmy Koloryt.
Prowadzę skup znaczków na terenie miasta Lublin oraz województwa lubelskiego. Jeżeli mieszkacie Państwo w tej części Polski i jesteście zainteresowani otrzymaniem najlepszej ceny za swój zbiór znaczków to zapraszam do kontaktu z moją firmą.