Kielce


POLSKA 1945 Goznak Wyzwolenie 10 miast Kielce
rzadki znaczek z odwróconym nadrukiem

Kielce to ważne miejsce na mapie filatelistycznej Polski.

Ruch filatelistyczny w Kielcach liczy ponad sto lat. Już 6.grudnia 1933 r. zarejestrowano Stowarzyszenie Filatelistów w Kielcach, pisały o tym przedwojenne „Ilustrowane Wiadomości Filatelistyczne” oraz „Ilustrowany Kurier Filatelistyczny”. W 1936 r. w Kielcach odbył się III Zjazd Filatelistów Polskich. Do dzisiaj zorganizowano wiele ciekawych i ważnych wystaw filatelistycznych wśród których ważne miejsce zajmuje Krajowa Wystawa Filatelistyczna „Totus Tuus” z 1991 r., którą osobiście zwiedził sam papież Jan Paweł II.

6 sierpnia 1914 r. oddziały strzeleckie Józefa Piłsudskiego wkroczyły na ziemie Królestwa Polskiego a następnie Kielc. Zaistniała potrzeba utworzenia poczty polowej. Pocztę taką utworzyła „Strzelecka Komenda Etapowa”. Korespondencja przesyłana była przy pomocy kurierów. Kasownik nadawał przesyłce wojskowy charakter i zwalniał ją od opłaty pocztowej. Strzelecka Poczta Polowa działała m.in. na terenie Jędrzejowa, Kielc i Miechowa.

Po odzyskaniu niepodległości przez państwo polskie w 1918 r. powstała potrzeba wydania i użycia polskich znaczków pocztowych. Wskutek braku znaczków dyrekcyjnych przedrukowano znaczki zaborcy Austro – Węgier na znaczki polskie. Poczty Lokalne działały na terenie Jędrzejowa i Skarżyska.

Bardzo ciekawą historię mają znaczki lokalne Republiki Pińczowskiej. Tereny leżące na południe od Kielc pomiędzy miastami Kazimierza Wielka, Opatowiec, Koszyce, Nowe Brzesko, Racławice i Skalbmierz zostały wyzwolone pod koniec lipca 1944r. przez oddziały partyzanckie Armii Krajowej, Armii Ludowej i Batalionów Chłopskich. Na terenie powstałej Republiki Pińczowskiej z polecenia komendanta Obwodu Armii Krajowej zorganizowano Polski Zarząd Poczt i Telekomunikacji z siedzibą w Koszycach. Około 3000 znaczków Generalnego Gubernatorstwa przedrukowano drewnianym stempelkiem. Do użycia pocztowego tych znaczków jednak nie doszło ponieważ w sierpniu 1944 r. tereny te zostały ponownie zajęte przez wojska niemieckie. Przygotowane znaczki i dokumenty pocztowe zostały zakopane w skrytce w ziemi. W styczniu 1945 r. po wyzwoleniu znaczki te zostały odkopane, ale ze względu na złe warunki przechowywania znaczna ich część uległa zniszczeniu. Znaczki komisyjnie zbadano i wybrano 84 sztuki znaczka o nominale 2/12 groszy, 56 sztuk znaczka o nominale 2/20 groszy, 340 sztuk znaczka o nominale 4/24 groszy i 79 sztuk znaczka o nominale 4/30 groszy. Resztę uszkodzonych znaczków spalono. Zdecydowana większość znaczków Republiki Pińczowskiej posiada gwarancje filatelistycznego eksperta p.Stanisława Miksteina.

Prowadzę skup znaczków na terenie miasta Kielce oraz województwa świętokrzyskiego. Jeżeli mieszkacie Państwo w tej części Polski i jesteście zainteresowani otrzymaniem najlepszej ceny za swój zbiór znaczków to zapraszam do kontaktu z moją firmą.

Za dobre i rzadkie walory filatelistyczne
oraz poważne zbiory znaczków
zapłacę najlepszą cenę na rynku !!!

Za dobre i rzadkie
walory filatelistyczne
oraz poważne zbiory znaczków
zapłacę najlepszą cenę na rynku !!!