Gdańsk


WOLNE MIASTO GDAŃSK 1920 Duży Innendienst
rzadka seria trzech znaczków

Gdańsk to ważne miejsce na mapie filatelistycznej Polski.

W XIV i XV wieku w Gdańsku zorganizowana była poczta krzyżacka. Od XV wieku poczta Hanzy utrzymywała połączenie pocztowe na trasie Ryga – Królewiec – Szczecin – Rostock – Lubeka – Hamburg – Antwerpia lub Amsterdam. W ten sposób Gdańsk miał łączność z Europą południowo – zachodnią i z krajami zamorskimi. Korespondencję przewozili drogą morską także kupcy, a Hamburg wprowadził w XVI i XVII wieku pocztę wozową.

W 1625 r. uruchomiono kurs poczty królewskiej z Gdańska do Warszawy. Wyznaczenie J.Ricka przez króla Władysława IV w 1640 r. na generalnego pocztmagistrata Prus Królewskich spowodowało sprzeciwy gdańszczan. Od 1649 r. elektor brandenburski, który panował także w Prusach Książęcych mocno utrudniał pracę gdańskiej poczty pragnąc w ten sposób ją przejąć. Pod koniec 1653 r. otrzymał od Polski pozwolenie na wolny przejazd poczty brandenburskiej przez Prusy Królewskie, a w 1654 r. założył stację w mieście. Reakcją króla Jana Kazimierza było uznanie tutejszej poczty miejskiej za królewską, mianowanie F.Gratty pocztmagistratem i zażądanie zlikwidowania placówki brandenburskiej.

Po rozbiorach Polski poczta Gdańska była obsługiwana początkowo przez Pocztę Pruską, następnie Związku Północnoniemieckiego, a od 1871 r. przez Pocztę Rzeszy Niemieckiej. Pod koniec XIX wieku w mieście działały prywatne poczty miejskie Hansa, Danziger Verkehsbuero i Courrier, przejętego następnie przez firmę Merkury.

Na mocy postanowień traktatu wersalskiego utworzone zostało Wolne Miasto Gdańsk. Obejmowało ono dwa powiaty miejskie: Gdańsk i Sopot oraz trzy wiejskie: Gdańskie Wyżyny, Gdańskie Niziny i Wielkie Żuławy. Wolne Miasto Gdańsk utrzymywało własną pocztę, dla której znaczki wydały zarówno Poczta Niemiecka jak i Poczta Polska. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Westerplatte należą do najważniejszych kart walki z hitlerowskim najeźdźcą.

Znaczki Wolnego Miasta Gdańsk Freie Stadt Danzig wydane przez pocztę niemiecką charakteryzują się bardzo dużą ilością odmian papieru, barwy, nadruku, ząbkowania, druku. Wśród tych znaczków znajduje się wiele z błędami i usterkami, egzemplarze nieząbkowane a także próbne druki. Z tego powodu znaczki Wolnego Miasta Gdańsk są chętnie specjalizowane przez filatelistów i kolekcjonerów. Najrzadszą i najcenniejszą serią Wolnego Miasta Gdańsk jest seria trzech znaczków wydana w 1920 r. tzw. „Duży Innendienst”. Znaczki te wydane były na potrzeby obrotu wewnątrzpocztowego i nie były w normalnej sprzedaży w okienkach pocztowych. Zostały wydrukowane w bardzo niskim nakładzie – jedynie nieco powyżej 2000 serii.

Poczta Polska również swoje wydała znaczki pocztowe dla Gdańska poprzez umieszczenie odpowiednich nadruków na znaczkach wydań generalnych. Nazywane są one „Port Gdańsk”. Pierwsze wydanie znaczków „Port Gdańsk” miało miejsce 5 stycznia 1925 r. Z okazji dwudziestolecia odzyskania niepodległości Poczta Polska wydrukowała dla Portu Gdańsk serię czterech znaczków pokazujących kupców polskich handlujących zbożem przy żurawiu. Jest ona świadectwem, że Gdańsk był zawsze polskim miastem.

Prowadzę skup znaczków na terenie miasta Gdańsk oraz województwa pomorskiego. Jeżeli mieszkacie Państwo w tej części Polski i jesteście zainteresowani otrzymaniem najlepszej ceny za swój zbiór znaczków zapraszam do kontaktu z moją firmą.

Za dobre i rzadkie walory filatelistyczne
oraz poważne zbiory znaczków
zapłacę najlepszą cenę na rynku !!!

Za dobre i rzadkie
walory filatelistyczne
oraz poważne zbiory znaczków
zapłacę najlepszą cenę na rynku !!!