Częstochowa
Częstochowa to ważne miejsce na mapie filatelistycznej Polski.
Po zbrodni Niemców w Kaliszu cesarz Franciszek Józef obawiając się podobnej tragedii w Częstochowie wyjednał u cesarza Wilhelma II wyrażenie zgody na obsadzenie przez wojsko austriacko – węgierskie Klasztoru na Jasnej Górze. Stacjonujący garnizon przystawiał na swoich przesyłkach trzywierszowe stempelki „orzeł dwugłowy / K.u.k.Kommando der / Enklave Jasna Góra” lub kasownik dwuobrączkowy o tej samej treści.
W latach 1915 – 1918 na terenie miasta Częstochowa działała Miejska Poczta Samorządowa. Stosowała ona szereg różnych stempelków wśród których małe okrągłe stempelki „S.B.A. / M.U.P.” o nominałach 3, 6 i 12 kopiejek należą do rzadkości polskiej filatelistyki.
Na ziemi częstochowskiej Miejskie Poczty Samorządowe działały również w miejscowościach Zawiercie i Żarki.
Okupacyjne władze niemieckie nie otworzyły urzędu pocztowego w Zawierciu. Cała korespondencja z tego miasta miała być dostarczana do najbliższej poczty w Sosnowcu. Korespondencja z Sosnowcem była wymieniana przez posłańca pocztowego. Dla dokonania opłat za dostarczaną korespondencję na terenie Zawiercia magistrat wydał 10 stycznia 1916 r. dwa znaczki pocztowe o nominałach 10 i 20 fenigów. Znane są one w kilku odmianach. Istnieją próby i błędy tych znaczków wśród których rzadkością jest znaczek o nominale 10 fenigów z podwójnie wydrukowanym środkiem.
Rada miejska Żarek wystąpiła 27 sierpnia 1918 r. do komisarza cywilnego komendy powiatowej w Dąbrowie wniosek o pomoc finansową na pokrycie kosztów doręczania przesyłanej korespondencji, a dnia 18 września pozwolenie o wydanie odpowiednich znaczków. Miejska Poczta Samorządowa wprowadziła do obiegu trzy różne serie zawierające po trzy znaczki pokazujące kościół i widok miasta. Znane są znaczki z błędami nadruków tej poczty miejskiej.
W czasie drugiej wojny światowej na terenie getta w Częstochowie wydano specjalne znaczki dobroczynne. Przedstawiają one mężczyznę stojącego o kiju i siedzącą kobietę z dwojgiem dzieci. Dochód ze sprzedaży tych znaczków przeznaczony był na Fundusz Pomocy Zimowej.
Z Częstochowy pochodzi wiele sławnych polskich filatelistów m.in. Kazimierz Gryżewski-jeden z najsławniejszych polskich kupców filatelistycznych i A.Eger- jeden z największych znawców znaczków Poczty Konsularnej w Odessie. Na terenie miasta organizowane były poważne wystawy filatelistyczne. Tutaj otrzymałem swój pierwszy klaser ze znaczkami pocztowymi.
Prowadzę skup znaczków na terenie miasta Częstochowa oraz na ziemi częstochowskiej. Jeżeli mieszkacie Państwo w tej części Polski i jesteście zainteresowani otrzymaniem najlepszej ceny za swój zbiór znaczków to zapraszam do kontaktu z moją firmą.