Wrocław
Wrocław to ważne miejsce na mapie filatelistycznej Polski.
Od XIII wieku biskupi wrocławscy utrzymywali łączność pocztową z zarządcami swoich dóbr w Otmuchowie i Nysie. Klasztory wrocławskie miały swoje własne poczty klasztorne.W 1387 r. kupcy wrocławscy otworzyli swoją własną pocztę miejską. Poprzez pieszych posłańców utrzymywana była łączność z Brzegiem, Gdańskiem, Legnicą, Nysą, Opolem i Pragą. Docierała tu także niemiecka poczta Hanzy. W XVI wieku utrzymywane były regularne kursy z Gdańskiem, Lipskiem, Norymbergią oraz z miastami śląskimi.
Około 1625 roku we Wrocławiu ustanowiony został cesarski pocztmagister i uruchomiono kursy posłańcze przez Kotlinę Kłodzką do Pragi, do Torunia oraz przez Oławę, Grodków, Nysę, Ołomuniec do Wiednia. Na początku XVIII wieku utworzono pocztę wozową do Lipska i Berlina. Po zajęciu Śląska przez Prusy w 1740 r. Prusy zreorganizowały pocztę we Wrocławiu. W 1746 r. czynnych było na Śląsku 30 pocztamtów i 42 ekspedycje z głównym węzłem we Wrocławiu. Od 1868 r. Wrocław należał do Północnoniemieckiego Związku Pocztowego, a od 1871 r. podlegał poczcie Rzeszy Niemieckiej. Pod koniec XIX wieku uruchomiona została poczta prywatna Hansa. Po wyzwoleniu 6 maja 1945 r. Wrocław wrócił do Polski. Pierwszy urząd pocztowy otwarto 16 maja 1945 r.
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu zostało powołane do życia zarządzeniem ministra łączności z dnia 4 maja 1956 r. W niecały rok po przeniesieniu muzeum z Warszawy do Wrocławia udostępniono zbiory publiczności. W skład muzeum wchodzą następujące działy: teletechniczny, filatelistyczny, pocztowy, archiwum i biblioteka.
W dziale pocztowym zebrane są eksponaty związane z pracą poczty w przeszłości. Do najciekawszych przedmiotów tego działu należą dwa dyliżanse pocztowe z połowy XIX wieku, skrzynki i szyldy pocztowe z XIX i XX w., nominacja J.Arciszewskiego na komisarza generalnego poczt podpisana przez Tadeusza Kościuszkę, oryginalny tłok pieczęci i szyld poczthalterii słonimskiej z XVIII w., mapy pocztowe, zegary dyliżansowe.
W dziale teletechnicznym pokazane są aparaty telegraficzne i telefoniczne, dalekopisy, telekopiarki, centrale telefoniczne, zegarynki. W skład archiwum wchodzi ponad tysiąc dokumentów pocztowych z różnego okresu m.in. ceduły furmańskie, regulaminy i rachunki pocztowe, przysięgi pocztylionów, kwity pocztowe, taryfy opłat. Biblioteka muzeum zawiera ponad 7000 pozycji dotyczących wyłącznie poczty i filatelistyki. Najbogatszy dział muzeum stanowi dział filatelistyczny.
Zbiory filatelistyczne umieszczone w muzeum zawierają projekty znaczków pocztowych od 1915 r., akcepty, błędnodruki, próby. Najciekawszym walorem tego działu jest koperta opłacona pionowym paskiem pięciu znaczków Polska Numer Jeden zaadresowana do Banku Polskiego w Warszawie.
Prowadzę skup znaczków na terenie miasta Wrocław oraz województwa dolnośląskiego. Jeżeli mieszkacie Państwo w tej części Polski i jesteście zainteresowani otrzymaniem najlepszej ceny za swój zbiór znaczków to zapraszam do kontaktu z moją firmą.